Klubbens old boys hold, som består af fire spillere, har i sæsonen vundet grundspillet og derudover tre knockout kampe, med et meget flot gennemsnit. Det gav Aulum Billard Klub værtskabet for afholdelse af regionsmesterskabet.

Grundet vores lokalers størrelse og kapacitet, og kun to godkendte turneringsborde, var vi nødsaget til at leje os ind i B67 Hernings fine lokaler, for at vi kunne opfylde værtsrollen i finalestævnet. En stor tak til B67 for at stille lokaler til rådighed for os.

Regionsmesterskabet blev afholdt den 2. maj, med stor hjælp af klubbens medlemmer til afvikling af dagens kampe og fortæring.

Der var fire hold, der havde kvalificeret sig finalen, og de kæmpede hele dagen, alle mod alle i 24 kampe, om at blive det bedste oldboyshold vest for Storebælt.

Det gav nogle meget spændende og nervepirrende kampe, hvor der skulle til sidst regnes decimaler for at finde det vindende hold, og de to hold, der kvalificerede sig til landsmesterskabet den 20. og 21. maj.

Vinder blev:

Guld Aulum BK

Sølv Højby BK

Bronze Sindal Bk

4. Plads Vejle Bk

 

Du bruger en gammel browser

Åh nej… Vi beklager, men du bruger en browser, der er for gammel til at vise alt det siden kan. Hvor ærgerligt.

Vi anbefaler, at du bruger en af nedenstående browsere i stedet.

Tak for din forståelse.

(Ikke anbefalet)