Den afgående præsident Henrik Pold glædede sig over, at man nu igen kan samles til møder og arrangementer som før. I årets løb vedtog man at ændre status til at være en blandet klub, så også kvinder kan optages. Klubben består i dag af 29 mænd og 2 kvinder.

Der har i årets løb været et flot overskud fra klubbens pengeskabende aktiviteter, først og fremmest Genbrugsbutikken og Lokalhåndbogen, der hvert år op til jul uddeles i Aulum-Haderup området. Også salg af fyrretoppe og juletræer, salg af julekalendere og aktiviteter på Aulum dyrskue har ydet et væsentligt bidrag. Aulum Y`s Men`s Club har derfor i det forløbne klubår kunnet uddele godt 179.000 kr. til diverse formål, især børne-og ungdomsarbejde lokalt men også til internationale projekter, herunder donationer til Ukraine.

Efter generalforsamlingen var der præsidieoverdragelse, hvor Finn Bach overtog posten som præsident for klubåret 22/23.


Herover ses klubbens præsidie for klubåret 2022/23.

Du bruger en gammel browser

Åh nej… Vi beklager, men du bruger en browser, der er for gammel til at vise alt det siden kan. Hvor ærgerligt.

Vi anbefaler, at du bruger en af nedenstående browsere i stedet.

Tak for din forståelse.

(Ikke anbefalet)